تاریخ انتشار :

ایران بار دیگر حق رأی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل از دست داد/ ایران: مقصر تحریم‌ها هست

به گزارش آبتاب، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد سه‌شنبه شب در نامه‌ای به اعضای مجمع عمومی این سازمان اعلام کرد که هشت کشور از جمله ایران حق رأی خود را در این نهاد از دست دادند. این تصمیم به دلیل بدهی زیاد این هشت کشور عضو سازمان ملل متحد از جمله ایران، سودان و ونزوئلا اتخاذ شده است.

در نامه دبیرکل سازمان ملل متحد که خبرگزاری فرانسه موفق به رؤیت آن شده آمده است که ۱۱ کشور طبق ماده ۱۹ منشور ملل متحد در پرداخت حق عضویت خود تأخیر کرده‌اند. در ماده ۱۹ منشور ملل متحد تعلیق حق رأی کشورها در صورت رسیدن میزان بدهی آنها به رقمی معادل دو سال حق عضویت کامل یا بیشتر پیش‌بینی شده است. این در حالی است که طبق این ماده اگر بدهی یک کشور به دلیل «وضعیتی خارج از اراده» آن باشد حق رأی آن تعلیق نخواهد شد. در نامه آنتونیو گوترش آمده است که کشورهای کومور، سائوتومه و پرنسیپ و سومالی بر همین اساس می‌توانند حق رأی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را حفظ کنند.

این در حالی است که حق رأی ایران، ونزوئلا و سودان به همراه کشورهای آنتیگوآ و باربودا، کنگو، گینه، پاپوئا گینه نو و وانواتو تعلیق شده است. در نامه دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است که ایران برای بازپس‌گیری حق رأی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید بدهی ۱۸ میلیون دلاری خود را به این سازمان پرداخت کند. این رقم برای ونزوئلا حدود ۴۰ میلیون دلار و برای سودان نزدیک ۳۰۰ هزار دلار است.

ایران سال گذشته نیز به دلیل بدهی‌هایش حق رأی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دست داده بود. تهران اعلام کرده بود که به دلیل تحریم‌های آمریکا امکان پرداخت حق عضویت خود را به سازمان ملل متحد ندارد. ایران در نهایت پس از چند ماه مذاکره توانست در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ حق رای خود را پس بگیرد. کره‌ جنوبی در آن زمان با پرداخت ۱۶ میلیون دلار به سازمان ملل زمینه بازپس‌گیری حق رأی ایران را فراهم کرده بود. ایران اعلام کرده بود که بخشی از درآمدهای نفتی‌اش نزد کره‌ جنوبی مسدود شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به محرومیت تهران از حق رأی، دلیل این موضوع را تحریم ها دانست. سعید خطیب زاده با اشاره به اینکه به‌دلیل تحریم‌ها پرداخت حق عضویت سازمان ملل با مشکل مواجه شده، گفت: «منابع لازم برای پرداخت حق عضویت ایران موجود است و درحال تدارک کانالی امن جهت پرداخت سریع‌ترِ حق عضویت هستیم.»

    منبع: یورونیوز