به اعتلای کشورمان معتقدیم

کره جنوبی نه تنها نوکر آمریکا نشد، بلکه اکنون هزاران کارگر آمریکایی زیر نظر مدیران کره ای کار می کنند و کار یاد می گیرند!

     یادداشتی از مونا رجبی

شرکت ال جی یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده وسایل خانگی در دنیا است. این شرکت چند ملیتی که دفتر اصلی آن در سیول پایتخت کره جنوبی واقع شده است در سال ۱۹۵۸ میلادی با نام شرکت گلداستار راه اندازی شد و به سرعت توانست در بازار جهانی جایگاه ویژه ای به دست آورد.

درآمد این شرکت طی یک دهه اخیر سازنده ۹ درصد تولید ناخالص داخلی کره جنوبی بود و انتظار می رود سهم این شرکت در تولید ناخالص داخلی افزایش یابد. این شرکت در تولید گوشی های هوشمند و تلویزیون و انواع وسایل الکترونیکی خانگی بسیار فعال است و محصولاتش در تمامی کشورهای دنیا به فروش می رسد. البته این شرکت علاوه بر تولید لوازم خانگی به تولید محصولات مختلف دیگری از قبیل گوشی های هوشمند و قطعات خودرو هم مشغول است ولی شاید شناخته شده ترین حوزه فعالیت آنها تولید وسایل خانگی باشد.

در سال ۱۹۵۸ میلادی این شرکت تحت عنوان شرکت گلداستار کار خود را در سیول شروع کرد. شروع کار این شرکت بعد از جنگ کره جنوبی بود و هدف اصلی کار آن ها تلاش برای بازسازی کشور کره و ارتقای استاندارد زندگی مردم بود. در آن زمان این شعار در کره جنوبی مطرح بود که مردم باید تمامی محصولات مورد نیاز خود را از تولیدات داخل تأمین کنند تا هم شغل ایجاد شود و هم فرصت رشد صنعت فراهم شود.

در ان زمان دنیای علم الکترونیک مخابرات در کره جنوبی با سرعت پیشرفت می کرد و رسانه های صورتی و تصویری به تدریج وارد بازارمی شد. در همین زمان بود که شرکت ال جی با همکاری شرکت هیتاچی اقدام به راه اندازی اولین رادیوها در کره جنوبی کرد. رادیوهایی که با استقبال زیادی در میان مصرف کنندگان کره ای روبرو شد.

سپس این دو شرکت با همکاری هم به تولید انواع تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و کولر پرداختند. در اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی بود که گلداستار توانست اولین محموله از وسایل الکترونیکی خود را صادر کند و از این صادرات ۱۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کند.

این کارخانه در سال ۱۹۸۲ میلادی در آمریکا راه اندازی شد زیرا بازار آمریکا در مقایسه با کره جنوبی مصرف محورتر بود و تقاضا برای وسایل خانگی در این بازار بیش از کره جنوبی بود. در سال ۱۹۹۴ بود که شرکت گلداستار رسما به ال جی الکترونیکس تغییر نام داد و لوگوی تازه ای هم برای شرکت طراحی کرد.

این شرکت تازه ساخت انواع تلویزیون را در بازار آمریکا شروع کرد. بر طبق گزارشهای تاریخی ال جی اولین شرکتی بود که گوشی های تلفن دیجیتال را برای بازار آمریکا تولید کرد و سپس در تولید گوشی های موبایل دیجیتال نقش موثری ایفا کرد.

در سال ۱۹۹۸ این شرکت کره ای اولین تلویزیون پلاسمای ۶۰ اینچی را تولید کردو یک قرارداد مشارکت با شرکت فیلیپس برای همکاری در تولید تلویزیون منعقد کرد. این شرکت در قرن بیست و یکم میلادی با سرعت بیشتری رشد کرد.

در سال ۲۰۱۹ میلادی درآمد این شرکت کره ای برابر با ۵۵.۷۶ میلیارد دلار بود و برای ۷۲ هزار و ۶۰۰ نفر در سراسر دنیا فرصت شغلی ایجاد کرد. ال جی هم اکنون به تنهایی ۱۰ درصد از کل تولید ناخاص کره را تأمین می کند. در سال ۲۰۱۹ میلادی درآمد این شرکت کره ای برابر با ۵۵.۷۶ میلیارد دلار بود و درآمد اجرایی این شرکت به مرز ۲.۳۹۷ میلیارد دلار رسید. اما درآمد خالصی که از فروش انواع کالاهای مختلف کسب کرد در این سال به مرز ۱.۳۰۶ میلیارد دلار رسید و برای بالغ بر ۷۲ هزار و ۶۰۰نفر در سراسر دنیا فرصت شغلی ایجاد کرد. بزرگترین کارخانه های شرکت ال جی در کشورهای آمریکا و کره جنوبی واقع شده است.

بررسی شاخص های اقتصادی این شرکت نشان می دهد در سال ۲۰۱۹ ارزش دارایی های این شرکت برابر با ۳۹.۳۹۱ میلیارد دلار بود و ارزش سهام آن در بازار به مرز ۱۴.۴۶۱ میلیارد دلار رسید که به ترتیب نسبت به سال قبل از آن ۲.۱ درصد و ۱.۸ درصد افزایش داشته است.

Email
چاپ
آخرین اخبار