تاریخ انتشار :

نتایج پژوهش‌های اولیه؛ سویه اومیکرون مسری‌تر، اما کم‌ خطرتر از دلتا

گسترش سریع سویه اومیکرون ویروس کرونا با نگرانی زیادی در سراسر جهان دنبال می‌شود. در بسیاری از کشورها این سویه جایگزین دلتا شده است. نحوه پیشرفت بیماری و شدت آن روشن نیست، اما پژوهش‌های اولیه می‌گویند شاید کم‌خطرتر باشد. 

نتایج دو مطالعه از بریتانیا نشان می‌دهد که سویه اومیکرون کرونا (Omikron) کمتر از نوع دلتا منجر به بستری شدن مبتلایان در بیمارستان می‌شود. این مطالعات که نتیجه یکی از آن‌ها در روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر منتشر شد، در حقیقت یافته‌هایی را تایید می‌کند که کارشناسان آفریقای جنوبی پیشتر منتشر کرده‌ بودند. سویه اومیکرون برای اولین بار در آفریقای جنوبی ثبت شد. با این حال کارشناسان نسبت به خوش‌بینی بیش از حد هشدار داده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ موارد ابتلا به کرونا را که در ماه های نوامبر و دسامبر سال جاری میلادی ثبت شده است، بررسی و آنرا با سویه دلتا مقایسه کرده‌اند. این مطالعه نشان داده است که اومیکرون خطر بستری شدن در بیمارستان را در مقایسه با دلتا به میزان دو سوم کاهش می‌دهد و واکسیناسیون تقویت کننده، ایمنی بیشتری در برابر این سویه در بدن ایجاد می‌کند.

     علت احتمالی خفیف‌تر بودن سویه اومیکرون

با وجود آنکه میزان شیوع اومیکرون بسیار بالاست اما هیچ فرد زیر ۵۰ سال که در این مطالعه شرکت داشته در بیمارستان بستری نشده است. مطالعه دیگری در بریتانیا نشان داده که مدت بستری شدن در بیمارستان برای مبتلایان به اومیکرون در مقایسه با سویه دلتا ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

بر این پژوهش عده بیمارانی که یک شب یا بیشتر در بیمارستان بستری شده‌اند، ۴۰ تا ۴۵ درصد کاهش یافته است. عذرا غنی از امپریال کالج لندن، که یکی از نویسندگان این مطالعه است، گفته: «کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان با نوع اومیکرون دلگرم‌کننده است، اما خطر سرایت این سویه بسیار بالا است.» از نظر او واکسن تقویتی “هنوز بهترین راه حل است.”

تاکنون هیچ یک از این مطالعات به طور مستقل بررسی نشده، با این حال این پژوهش‌ها مجموعه‌ای از شواهد علمی را تایید  می‌کنند که نشان می‌دهد سویه اومیکرون خفیف‌‌تر است. علت این امر هنوز مشخص نیست. یک علت ممکن است این باشد که سویه اومیکرون ابتدا در جمعیت‌هایی شیوع پیدا کرده که مصونیت بیشتری نسبت به عفونت‌ها دارند.

اما پنی وارد، پروفسور در کینگز کالج لندن می‌گوید که این همه تغییری در این واقعیت نمی‌دهد که سویه اومیکرون به شدت مسری است و «حتی اگر حالا عده افرادی که به دلیل این سویه در بیمارستان بستری می‌شوند کم است، اما در صورت گسترش بیماری ممکن است آمار مبتلایان به سرعت افزایش یابد.»