به اعتلای کشورمان معتقدیم

محدودیت‌های شدید کرونایی تا چهار هفته آینده باید اعمال شود!

یه گزارش آبتاب، دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: “در مدارس، دانشگاه ها، رستوران‌ها، کنسرت‌ها، هتل‌ها و اماکن شلوغ حتماً تا چهار هفته آینده باید محدودیت شدید اعمال شود و بازگشایی در این مکان‌ها اجرا نشود.”

دکتر حمید رضا جماعتیروز یکشنبه در حاشیه جلسه علمی کشوری کووید ۱۹ افزود: در این جلسه توصیه شد در تمامی مجامع عمومی اعم از رستورانها، کنسرتها ، مدارس و دانشگاه ها و به خصوص برگزاری مراسم در شب یلدا و دورهمی و مهمانی ها محدودیت اعمال شود.

وی ادامه داد: این محدودیت ها از همین امروز حداقل تا چهار هفته آینده باید اجرا شود تا فرصتی داشته باشیم از بروز پیک اومیکرون جلوگیری کنیم. دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ تصریح کرد: “اگر پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت نشود در چند هفته آینده با پیک اومیکرون در کشور مواجه می شویم.” جماعتی با یادآوری اینکه سرعت انتشار  گونه جدید ویروس کرونا با نام اومیکرون چند برابر ویروس دلتا است، از مردم تقاضا کرد که حتما پروتکل های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

     حتماً افراد واکسن بزنند

وی همچنین به افرادی که تاکنون واکسن کرونا نزده اند، توصیه کرد که در اسرع وقت حتماً این واکسن را بزنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ افزود: همچنین کسانی که تاکنون دز دوم واکسن کرونا را تزریق نکرده اند در زمان مقرر مرحله دوم واکسیناسیون را انجام  دهند.

جماعتی تأکید کرد: “افرادی مانند سالمندان هم که ۲ دز واکسن را تزریق کرده اند نسبت به تزریق دز یادآور خود اقدام کنند.”

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سویه اومیکرون در نسل جوان به احتمال زیاد بیشتر دیده می شود و به همین دلیل به این افراد ۱۲ تا ۱۸ سال در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن بزنند. محققان آفریقای جنوبی گونه‌ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است. سازمان جهانی بهداشت این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی آن را اومیکرون نام‌گذاری کرده است. این سویه جدید تاکنون در بیش از ۴۰ کشور شناسایی شده است.

 

Email
چاپ