تاریخ انتشار :

خاطره ای از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نقل میکنم که در تاریخ ثبت بشه!

دوستی داشتم که سفیر اکرودیته ایران در منطقه آمریکای لاتین (آمریکای مرکزی) بود (به سفیری که علاوه بر کشور محل مأموریت سفارت کشورش در چند کشور اطراف که سفیر ندارد را سرپرستی کند اکرودیته میگویند) در ایام ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد دیدم چند وقتی هست که دوستم تهران هست و بر خلاف معمول به محل مأموریت برنگشت، ازش پرسیدم چند روز دیگه برمیگردی؟ گفت: از سفارت استعفا دادم و برنمیگردم … !!! پرسیدم چرا ..!؟
گفت: “ماه گذشته آقای احمدی نژاد به منطقه آمریکای لاتین سفر کرد و علاوه بر مکزیک (محل مأموریت دوستم) از چند کشور دیگر از جمله نیکاراگوئه بازدید کرد. طبق روال در تنظیم برنامه دیدار رئیس جمهورهای دو کشور تیتر و اطلاعات موارد مذاکرات را هم تنظیم کردیم و برای مطالعه به آقای احمدی نژاد دادیم. ایشان نگاهی به دستور مذاکرات انداخت و با ناراحتی پرسید این بند ۳ دیگه چیه .!؟ آقای متکی به من گفت: آقای سفیر جزییاتش رو به آقای رییس جمهور توضیح بدید. گفتم ما از حدود دو دهه قبل چند صد میلیون دلار طلب از نیکاراگوئه داریم که در سر رسید ها پرداخت نکردند الان با توجه به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور و مذاکراتی که من با وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی و وزیر خارجه اشان داشتم، آمادگی دارند در چند قسط پرداخت کنند نیمی از طلب را ابتدا و مابقی در دوسال پرداخت میکنند…!!!
آقای احمدی نژاد با عصبانیت گفت شما با اجازه چه کسی به اینها فشار اوردید که بدهی شون رو پرداخت کنند …!!
شما فقط سفیر هستید. مملکت ما رئیس جمهور داره. من از یک کشور انقلابی که در خط مقدم نبرد با آمریکا هست، طلب وصول نمی کنم. اتفاقاً قصد دارم یک خط تسهیلات اعتباری یک میلیارد دلاری مجدد بهشون بدم. گفتم آقای رئیس جمهور من سه سال زحمت کشیدم طلب کشور که قابل بخشش نیست…!! الان اینها توان بازپرداخت رو دارن بعداً چنین فرصتی شاید پیش نیاد … !!
آقای احمدی نژاد گفت همینکه که گفتم، صورتجلسه آماده کنید مبنی بر بخشش بدهی نیکاراگوئه به ایران وزیر اقتصاد هم امضاء میکنه. منم امضاء میکنم.
نگاهی به اقای متکی کردم دیدم سرش رو انداخته پایین و ناراحته ولی چیزی نمیگه. گفتم آقای رئیس جمهور باور کنید ساندنیست ها و دانیل اورتگا اون انقلابیون سابق نیستند، الان که بعد از بیست سال دوباره به قدرت برگشتند ادبیاتشون تغییر کرده حتی مانیفست ساندنیستها رو تغییر دادن و مبارزه با امپریالیسم ایالات متحده را حذف کردند. آقای اورتگا سه روز بعد از ادای سوگند ریاست جمهوری به آمریکا سفر کرد و در ملاقات با رئیس جمهور آمریکا گفت پیام‌ این سفر تغییر دیدگاههای ما و فشردن دست دوستی با ایالات متحده آمریکاست.
یهو آقای احمدی نژاد با عصبانیت گفتند: آقای متکی چقدر گفتم این سفرای لیبرال و سازشکار رو عوض کن و سفیر انقلابی بذار جاشون. این سفیرت داره به من درس سیاست میده. هنوز نفهمیده دوره هاشمی و خاتمی تمام شده الان رئیس جمهور خائن و سازشکار نداریم.
متکی گفت آقای احمدی نژاد ایشون از باسابقه ترین و خوشنام ترین سفرای ما هستند احمدی نژاد نگاهی به من انداخت و گفت آقای سفیر برید تفاهم‌نامه بخشش بدهی ها رو با وزارت خارجه نیکاراگویه آماده کنید فردا تو ملاقات با آقای اورتگا امضاء کنم. گفتم آقای رئیس جمهور من از همین لحظه از سفارت استعفا میدم، خودم را تا این حد پایین نمیارم. شما هم بیاموزید اگر در مواردی خاص قرار بر بخشش یا تخفبف بدهی کشوری باشه باید دولت با ادله کافی لایحه رو بفرسته مجلس پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان به امضای رهبری برسه تا قابل اجرا بشه شما اصلاً چنین اختیاری ندارید. گفت: مجلس کیلویی چنده …!؟ من انجام‌میدم؛ ببین اختیار یک رئیس جمهور ارزشی و انقلابی تا کجاست؟
آقای احمدی نژاد اون کار رو انجام داد و صورتجلسه رو امضاء کرد. در هشت سال دولت روحانی؛ به هر دری زد تا برای دریافت طلب ایران از نیکاراگوئه راهی پیدا کنه نشد تا بحث شروع میشه میگن این امضای رئیس جمهور خودتونه ما بدهی به شما نداریم.

     منبع: اصغر احمدخانی – کارشناس بازنشسته وزارت خارجه