به اعتلای کشورمان معتقدیم

حذف یارانه وسایل پیشگیری/ خرید لوازم پیشگیری ممنوع شد؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس گفته در شرایطی قرار گرفتیم که جمعیت کشور کم است. چرا باید وسایل پیشگیری را با یارانه به مردم بدهیم؟

به گزارش آبتاب و به نقل از تجارت نیوز، بر اساس قانون جوانی جمعیت، عرضه وسایل جلوگیری از بارداری در خانه‌های بهداشت متوقف شده است. حالا نماینده مردم قزوین گفته وسایل پیشگیری هم در دسترس است و هم قابل تهیه است. فقط رایگان نیست.

فاطمه محمد بیگی اعلام کرده در شرایطی که جمعیت کشور کم است چرا باید وسایل جلوگیری از بارداری را با یارانه به مردم بدهیم؟ این نماینده مجلس درباره شائبه ایجاد محدودیت در تهیه وسایل پیشگیری از بارداری گفته: محدودیت یا حذفی قرار نیست در وسایل پیشگیری اتفاق بیفتد، دارو و لوازم پیشگیری در دسترس مردم است. در سی سال گذشته در راستای قانون تنظیم خانواده از دهه ۶۰ تا ۹۰ لوازم پیشگیری به صورت رایگان و با سوبسید و یارانه دولت به مردم داده میشد، اکنون یارانه این وسایل برداشته شده است.

او تأکید کرده که کشور در مرز مواجه با یک بحران بزرگ در حوزه جمعیت قرار دارد لذا باید این سوبسیدها یا بودجه مد نظر به سمت حمایت از سلامت مادر و کودک یا درمان ناباروری هدایت شود نه وسایل پیشگیری از بارداری.

همچنین نماینده قزوین تأکید کرده: اگر شما متن این قانون را بخوانید خواهید دید غربالگری دوران بارداری نه تنها حذف نیست بلکه به روز و علمی و دقیق و مطابق با اسناد علمی منطبق بر فضای علمی دنیا شده و بنابراین این ادعا که برخی در خصوص حذف آن مطرح می کنند، اشتباه است. در ماده ۵۳ قانون جوانی جمعیت در موضوع غربالگری شفاف و کامل اشاره شده است. اما به گفته این نماینده در قانون جوانی جمعیت، غربالگری را از حالت اجبار خارج کرده‌ایم و به صورت اختیاری و برای مادرانی که پزشک آنها تشخیص می‌دهد انجام خواهد شد. در مواردی که لازم به غربالگری است، اجرا خواهد شد. نظارت بر نحوه انجام این موضوع و کاهش خطاهای آزمایشگاهی در این موضوع طبق مسائل علمی و مطابق با استانداردهای علمی در کشور اجرا خواهد شد.

Email
چاپ