به اعتلای کشورمان معتقدیم

رادیو بیگم، صدایی برای زنان افغان در دوران حکومت طالبان

رادیو بیگم در کابل امید اندکی برای زنانی است که با روی کار آمدن طالبان بیش از گذشته در چهاردیواری خانه حبس شده‌اند. این رادیو به عنوان رسانه‌ای زنانه با کادر فنی که بیشتر کارکنان آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند می‌خواهد فرصتی برای زنان ایجاد کند.

حمیده امان، بنیانگذار رادیو بیگم می‌گوید: «راه‌اندازی رادیو برای من یک راه حل بدیهی بود، چرا که در رادیو تنها با صدا سر و کار داریم و نه با تصویر. از سوی دیگر رادیو بیگم یک رادیوی اختصاصی برای زنان است. به باور من طالبان این نوع رویکرد را منع نمی‌کند چرا که نوعی از یک خدمت عمومی به زنان به شمار می‌آید.»

AFP
حمیده امانAFP

او می‌افزاید: «در شرایط کنونی افسردگی در سراسر افغانستان- به ویژه در میان زنان – وجود دارد. برای آنهایی که در اینجا کار می‌کنند، این یک فرصت تازه است، راهی است برای بیرون رفتن از خانه و ادامه کار و سهیم شدن در فضای عمومی. برای مایی که می‌توانیم به کار خود ادامه دهیم، یعنی هنوز امیدی وجود دارد.»

یک رسانه مستقل برای آگاهی‌بخشی به زنان

خانم امان در سال ١٩٧٣ در کابل متولد شد و سال ١٩٨١ همراه خانواده‌اش به سوییس رفت و آنجا پناهنده شد. او ٢٠ سال در سوییس زندگی کرد و تحصیلاتش را در رشته روزنامه‌نگاری و ادبیات به پایان رساند .او سپس در یک هفته نامه سویسی به فعالیت پرداخت و پس از وقوع یازدهم سپتامبر در سال ٢٠٠١، به افغانستان بازگشت. خانم امان آنجا با رسانه‌های مختلف همکاری داشت. رادیو بیگم به تعریف او «یک رسانه مستقل برای آگاهی‌بخشی به زنان است.»

AFP
زنان افغان مشغول فعالیت رسانه‌ایAFP

این روزنامه‌نگار می‌گوید: «رادیو بیگم فضایی است برای برون ریختن ترس‌ها، احساسات و بیان و روایت داستان‌ها و راهی برای شنیده شدن و شنیدن صداها. زنانی که درها به رویشان بسته شده با استفاده از چنین فرصتی می‌توانند از طریق تلفن و دیگر روش‌ها صدایشان را به ما گوش برسانند و با ما در تماس باشند.»

AFP
مرسل از حاضران در کلاس‌های رادیو بیگمAFP

مرسل، دختر جوان افغان که در کلاس رادیو بیگم حضور یافته به دیگر دختران می‌گوید که به برنامه‌های این رادیو گوش فرا دهند و این فرصت طلایی را از دست ندهند. به ویژه دخترانی که در حال حاضر فرصت آموختن و مدرسه رفتن را از دست داده‌اند.

برنامه‌های آموزشی و درمانی با حضور روانشناس و پزشک زنان

در رادیو بیگم نکات آموزشی مختلفی به زنان توضیح داده می‌شود. از مسایل بهداشتی گرفته تا سلامت روان. خانم امان بر این باور است که وضعیت به وجود آمده در افغانستان و شرایط دشوار اقتصادی موجب شکل‌گیری موجی از ناامیدی در میان افغان‌ها و به ویژه زنان این کشور شده است.

رادیو بیگم مارس ۲۰۲۱ در کابل پا گرفت و برنامه‌های آن برای شهروندان ولایات مختلف افغانستان قابل دسترسی است.

 
Email
چاپ
آخرین اخبار