به اعتلای کشورمان معتقدیم

نتایج یک تحقیق در اروپا: «سوءاستفاده» از کودکان در محیط های ورزشی نگران کننده است!

یک پژوهش اروپایی نشان می دهد اکثر کودکان در زمان فعالیت ورزشی مورد سوء استفاده قرار می گیرند. طبق نتایج این پژوهش که بر روی بیش از ۱۰ هزار نفر در ۶ کشور اروپایی انجام شده حدود سه چهارم کودکانی که یک رشته ورزشی را دنبال می کرده اند، قربانی سوء استفاده برخی از مربیان شده اند و شکلی از خشونت و آزار را تجریه کرده اند. در این میان پسرها بیشتر از دخترها در معرض سوء استفاده بوده اند. شکل سوء استفاده ها بیشتر روانی و شامل موارد متعددی از توجه نکردن به کودک گرفته تا تحقیر و توهین بوده است.

در این تحقیق که اتحادیه اروپا بودجه انجام آن را تأمین کرده است، بیش از دو سوم افراد گفته اند که در کودکی و نوجوانی از آنها در محیط های ورزشی سوء استفاده روحی و روانی شده بوده، در حالیکه ۴۴ درصد هم گفته اند که قربانی خشونت فیزیکی بوده اند.

مایک هارتیل، استاد دانشگاه اج هیل بریتانیا و کارشناس جامعه شناسی ورزش که این پژوهش زیر نظر او انجام شده با ابراز نگرانی از وضع موجود می گوید مدیران ورزش باشگاه ها برای حمایت از کودکان تلاش لازم را از خود نشان نمی دهند. به اعتقاد وی نتایج این تحقیق ضرورت اتخاد یک سیاست مشخص را در این خصوص ثابت می کند.

تحقیق مزبور با همکاری دانشگاه «ووپرتال» آلمان صورت گرفته و بر مبنای مشاهدات افرادی در گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال از دوران ورزش کردن خود در دوران کودکی و نوجوانی تنظیم شده است. بر مبنای این پژوهش اغلب موارد سوء استفاده مربوط به کودکانی است که در رقابت های بین المللی شرکت کرده بودند و اکثرأ در محیط باشگاه ها یا سازمان های ورزشی اتفاق افتاده است.

در مجموع ۱۰۳۰۲ نفر از کشورهای اتریش، بلژیک، آلمان، رومانی، اسپانیا و بریتانیا در نظرسنجی این پژوهش که با همکاری مؤسسه نظرسنجی «ایپسوس موری» انجام شده، شرکت داشته اند. نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که بلژیک با ۸۰ درصد موارد سوء استفاده بیشتری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه داشته است. در همه کشورها به استثنای اتریش قربانیان پسر بیشتر بوده اند.

    منبع: یورونیوز 

Email
چاپ
آخرین اخبار