به اعتلای کشورمان معتقدیم

ماگدالنا اندرشون؛ زنی که تنها یک گام با نخست‌وزیری سوئد فاصله دارد

    آبتاب– ماگدالنا اندرشون، وزیر دارایی سوئد که هفته پیش به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات این کشور انتخاب شد در آستانه کسب عنوان اولین نخست‌وزیر سوئد قرار دارد.

او روز پنجشنبه گذشته در جریان کنگره حزب سوسیال دموکرات که در شهر گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد برگزار شد به عنوان جانشین استفان لوفون، نخست‌وزیر مستعفی این کشور انتخاب شد. هنوز زمان برگزاری جلسه رای اعتماد به ماگدالنا اندرشون، ۵۴ ساله، در پارلمان سوئد مشخص نشده است.

استفان لوفون پس از هفت سال فعالیت در مقام نخست‌وزیری تابستان امسال به دنبال بحرانی سیاسی اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد. او تنها نخست‌وزیر تاریخ سوئد است که با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو شد. وی با این حال موفق شد ضمن تشکیل دولت ائتلافی جدید از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری کند.

ماگدالنا اندرشون تنها نامزد رهبری حزب سوسیال دموکرات در کنگره این حزب بود. یکی از چالش‌های پیش روی او در صورت کسب رای اعتماد از پارلمان ارائه چهره‌ای متفاوت از استفان لوفون در آستانه انتخابات پارلمانی سال آینده خواهد بود.

استفان لوفون از سال ۲۰۱۲ رهبری حزب سوسیال دموکرات را برعهده داشت. این حزب اکنون ۱۰۰ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارد.

سوئد تنها کشور منطقه اسکاندیناوی است که هنوز تجربه حضور یک زن در راس امور دولت را ندارد. ریاست دولت در فنلاند و دانمارک هم اکنون با زنان است.

ماگدالنا اندرشون اقتصاددانی است که به ورزش شنا علاقه دارد و در دوران جوانی در رقابت‌های سطح بالای این ورزش شرکت کرده بود.

انتخابات پارلمانی سوئد قرار است روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۲۲ برگزار شود.

Email
چاپ
آخرین اخبار