به اعتلای کشورمان معتقدیم

آموزش آنلاین؛ تلاش برای آموزش دخترانی که از رفتن به مکتب از سوی طالبان منع شده‌اند!

     نویسنده: کبرا نادر

طرح آموزش آنلاین در حالی مطرح می‌شود که جمعی از فعالان در عرصه‌ی آموزش و پرورش در یک اعلامیه‌ جمعی خواهان بازگشایی مکاتب بروی دختران در افغانستان شدند. آنان تاکید کرده بودند که گروه طالبان باید هرچه زودتر مکاتب را بروی دانش‌آموزان دختر بازگشایی نموده و به حقوق کودکان احترام بگذارند.

پس از ۴۰ روز از بسته شدن درهای مکتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان؛ برخی‌‌ از زنان در تلاش برای برگزاری صنف‌های آموزشی آنلاین برای ادامه‌ی تحصیل دخترانی هستند که از رفتن به مکتب از سوی گروه طالبان منع شده‌اند.

شکردخت جعفری، فزیکدان پزشکی و برنده‌ی جایزه‌ «مرکز فناوری ساری» یک ماه پس از سقوط دولت افغانستان به‌دست طالبان و بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه در صفحه فیسبوک‌اش از تلاش‌ها برای ایجاد طرح یک مکتب آنلاین برای دختران بالاتر از صنف هفتم که تا‌کنون اجازه رفتن به مکتب را ندارند خبر داده بود.

خانم جعفری به رسانه‌ی رخشانه گفت: «جمعی از تحصیل‌کردگان افغانستان در خارج از کشور با همکاری با شماری از تحصیل‌کردگان درداخل کشور، در تلاش ساخت و طرح‌ریزی یک مکتب آنلاین برای دختران در افغانستان هستند».

خانم جعفری می‌گوید که این موضوع فقط در حد طرح‌ریزی پیشرفته و تاکنون هیچ اقدام عملی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان یا شروع درس‌ها نداشته‌اند؛ اما در تلاش‌اند که در شروع برای صد تن از دانش‌آموز دختر که صنف دوازدهم بودند و با آمدن طالبان از مکتب رفتن باز مانده‌اند بودجه و مدرک معتبر پیدا کنند و این برنامه را عملی نمایند.

     منبع: رخشانه

Email
چاپ
آخرین اخبار