به اعتلای کشورمان معتقدیم

انتقاد از آمارهای وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون

به گزارش آبتاب، رئیس کمیته اپیدمیولوژی از آمارهای وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون انتقاد کرده و گفت که چطور ممکن است از ۹۱۲۱۰ نفری که نوبت اول واکسن را دریافت به بیمارستان مراجعه کرده اند همگی بستری شده باشند؟

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، به‌ تندی از اطلاعات آماری که مرکز آمار وزارت‌ بهداشت درباره اجرای واکسیناسیون کرونا در ایران منتشر کرده، انتقاد کرده و نوشته:

  • تحلیل آمار در حیطه فعالیت آن مرکز نیست و تحلیل اطلاعات سلامت باید توسط متخصصان رشته‌های مرتبط با زمینه‌های علوم زیستی به ویژه گروه های مرتبط با اپیدمیولوژی انجام شود.
  • انتشار نامه‌ای در سطح جامعه با مضمون غیر علمی به شکل مستقیم یا با واسطه، که هنوز در کمیته‌های علمی تأیید نشده، خلاف مصلحت جامعه و تدبیر در مدیریت اپیدمی کرونا است.
  • گرچه تحلیل اپیدمیولوژی داده‌های مرتبط و تعریف شده‌ای اپیدمی می‌تواند برای سیاست گذاری و گاه برای تنویر افکار عمومی مفید باشد، ولی نتیجه گیری غیر علمی و غیر تخصصی از یافته‌های خام، بویژه در شرایط کنونی می‌تواند موجب اثر مخرب بر استقبال مردم از واکسیناسیون حداکثری باشد.
  • اشکالات اساسی روش‌ شناسی در نامه مذکور و ابهامات متعدد، تحلیل داده‌ها را دچار سوگیری و خطا کرده است.
  • چطور ممکن است از ۹۱۲۱۰ نفری که نوبت اول واکسن را دریافت به بیمارستان مراجعه کرده اند، همگی بستری شده باشند؟
  • پیش‌تر هم آماری درباره اثرات دوزهای اول و دوم واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت منتشر شده بود و در متن گزارش هم تأکید شده‌ بود این آمار نشان می دهد مرگ‌ومیر در اثر کرونا در کسانی که در ایران دو هفته از دوز دوم واکسن‌شان می‌گذرد، بالاتر از استانداردهای جهانی است.
Email
چاپ
آخرین اخبار