به اعتلای کشورمان معتقدیم

چگونه یک شهردار خانم، شهر سان‌فرانسیسکو را از بحران کرونا نجات داد؟

   مترجم: لیلا تقی پور کندسر

 

 

     نشریه آمریکایی «آتلانتیک» در یادداشتی به قلم راسل برمن، چگونگی شهردار سان‌ فرانسیسکو با اقدامات خارق‌ العاده خود این شهر را در برابر کرونا محافظت کرده است. برمن در این یادداشت می‌نویسد: «سان فرانسیسکو تا پیش از اعلام وضعیت اضطراری از سوی لاندن برید، شهردار ۴۵ ساله شهر در اواخر فوریه، هنوز موردی از ابتلا به کرونا ویروس را تأیید نکرده بود. دو هفته بعد، تصمیم برید برای ممنوعیت تجمع بیش از ۱۰۰۰ نفر، باعث لغو یک سری از برنامه‌ها شد. تصمیم او به همراه اولین مورد مثبت کرونا ویروس در بسکتبال ان‌ بی‌ ای، باعث شد که به تدریج همه لیگ‌های مهم ورزشی کشور تعطیل شود. در آن زمان، برید به دلیل اعمال این محدودیت‌ها با انتقادات بسیاری از سوی مردم و مسئولان رو به رو شد.» وقتی این هفته با او تلفنی صحبت ‌کردم و در مورد انتقادات پرسیدم با خنده گفت: دیگر خبری از انتقاد نیست! تقریباً یک ماه پس از آن دستورات اولیه برای اجرای طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی، از سانفرانسیسکو و منطقه بزرگ خلیج به عنوان یک الگوی ملی در مبارزه با کرونا نام برده می‌شود، همه با مثال زدن این شهر از این می‌گویند که چگونه اقدامات زود هنگام و تهاجمی می‌تواند از افزایش انفجاری موارد ابتلا به بیماری جلوگیری کند. امروز ما در بیمارستان‌های نیویورک شاهد این هستیم که به دلیل واکنش دیر هنگام رهبران شهر بیمارستان‌ها مملو از بیماران است. تعداد مبتلایان در سانفرانسیسکو از تاریخ ۱۰ آوریل ۸۵۷ مورد با فقط ۱۳ مورد مرگ و میر ناشی از آن بوده که این رقم بسیار کمتر از کلانشهرهای دیگر مانند نیواورلئان، دیترویت، بوستون و واشنگتن دی سی است. اکنون منحنی بیماری در این شهر کاملاً در حال صاف شدن است و در مراجعات به اورژانس نیز کاهش چشمگیری دیده می‌شود. امیلی گورلی، اپیدمیولوژیک دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: “همه شواهد نشان می‌دهد که آنها بسیار  بهتر عمل کردند و ساده ترین توضیح برای آن این است که آنها اقدامات فاصله‌ گذاری اجتماعی را بسیار جدی گرفتند ضمن اینکه خیلی هم به سرعت آن را اجرایی کردند.”

     به طور کلی، سان فرانسیسکو و کالیفرنیا بیشتر از نیویورک تلاش کردند تا ظرفیت آزمایش را افزایش دهند، به همین خاطر این احتمال وجود دارد که تعداد نسبتاً کم موارد تأیید شده، تصویری بیش از حد آرمانی از بحران در آنجا ایجاد کند اما اپیدمیولوژیست‌ها و مقامات بهداشت عمومی می‌گویند که سیستم بهداشت عمومی پایدار سان فرانسیسکو و پایین بودن آمار مرگ و میر، گواهی بر موفقیت این شهر در کنترل بیماری است. ایوون مالدونادو، اپیدمیولوژیک دانشکده پزشکی استنفورد به من گفت: ما می‌بینیم که تختخوابهای بیمارستانی در این شهر پر نیستند. سیروس شاهپار، مدیر مستقر در سانفرانسیسکو که در سازمانی با رویکرد مبارزه با بیماری همه‌گیر جهانی کار می‌کند، نیز می‌گوید: مرگ‌ها پنهان کردنی نیستند، بنابراین مشخص است که شهر در کنترل بیماری موفق بوده است.

     برید از ۱۷ مارس، دستور تعطیلی مشاغل در محل‌هایی که بیش از ۵۰ مورد ابتلا داشتند را صادر کرد. گاوین نیوزوم، فرماندار کالیفرنیا نیز چند روز بعد رویکرد مشابه‌ای را دنبال کرد. در آن تاریخ، شهر نیویورک بیش از ۲ هزار مورد مثبت داشت، اما اندرو کوومو، فرماندار نیویورک و بیل دو بلاسیو، شهردار نیویورک، همچنان مایل به تعطیل کردن مدارس و ارائه دستورالعمل ماندن در خانه برای بزرگترین شهر کشور نبودند. با تعطیل شدن کامل نیویورک در تاریخ ۲۲ مارس، بیش از ۱۰ هزار مورد ابتلا پرونده در پنج بخش آن گزارش شد. سیاست تهاجمی برید در ابتدا چندان طرفداری نداشت، هنگامی که او فرامین فاصله‌ گذاری اجتماعی را تصویب کرد، افراد برجسته شهر در اعتراض به این اقدام به سناتور کمالا هریس نامه زدند. هریس به من گفت: آنها به من گفتند که لاندن برید در حال تعطیل کردن شهر است، اما من به آنها گفتم که به او اعتماد کنند.

     هریس گفت: برید با انتقادات بسیاری مواجه شد، اما بر اساس آرا کارشناسی شجاعت این را داشت که در راستای حفظ سلامت مردم چنین تصمیمی بگیرد. مری الن کارول، رئیس اداره مدیریت اضطراری شهر، به من گفت که مقامات بهداشت عمومی در سان فرانسیسکو نظارت بر شیوع کرونا ویروس را در تعطیلات ماه دسامبر آغاز کردند. در اواخر ژانویه، برید مرکز عملیات اضطراری سانفرانسیسکو را برای آماده سازی جهت شیوع احتمالی بیماری فعال کرده بود، این اولین اقدام از این دست در یکی از شهر‌های اصلی کشور بود. از آن زمان شهردار پست فرماندهی را به مرکز ماسکون منتقل کرده، مجتمع گسترده‌ای که در آن مقامات ارشد شهر می‌توانند ضمن فاصله گیری اجتماعی، بصورت حضوری کار کنند. کارول گفت، همه، از جمله خان لاندن برید، هنگام ملاقات، ماسک بر صورت دارند. برید به من گفت که آنچه در اوایل مورد توجه او قرار گرفت، عکسها و فیلم های منتشر شده از ووهان، چین بود که نشان می‌داد بیمارستان‌های منطقه پر از بیماران مبتلا به کرونا ویروس است. شهردار با یادآوری یک جلسه توجیهی خطاب به مشاورانش گفت: “هزار تصویر در واقع به ارزش هزار کلمه است. دیدن به ما یادآوری می‌کند که چننین اتفاقی ممکن است برای ما هم رخ دهد، که اگر چنین شود ما توانایی رسیدگی به این وضعیت را نداریم. در وقاع ما در حال حاضر امکاناتی برای یک سناریوی مشابه ندارم. ما در سان فرانسیسکو تعداد محدودی بیمارستان داریم.” او به درستی تشخیص داد که دولت فدرال آمادگی کمکهای لازم را برای تقویت تجهیزات مورد نیاز در سطح شهر را ندارد. در ۲۵ فوریه، نانسی مسنیر، در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت که شیوع بیماری کرونا ویروس در آمریکا ممکن است شدید باشد و مردم باید برای ایجاد اختلال در زندگی روزمره خود، از جمله تعطیلی مدارس، آماده شوند. گزارش شده که ترامپ بعد از شنیدن این هشدار عصبانی شده که چرا مسنیر در حال افزایش چنین هشداری است. برید همان روز در سان فرانسیسکو وضعیت اضطراری اعلام کرد. یک هفته بعد، شهردار از نمایندگان خود در توییتر خواست تا آماده اختلال احتمالی ناشی از شیوع بیماری باشند. جالب اینکه در همان روز، بلاسیو نیویورکی‌ها را تشویق کرد که به زندگی عادی خود ادامه دهند و با وجود کرونا ویروس در شهر تردد کنند. برای برید، این دو سال گذشته آسان نبوده است. او پس از مرگ غیر منتظره شهردار ادلی در اثر سکته قلبی، در دسامبر سال ۲۰۱۷ به طور خودکار شهردار شد. در آن زمان، برید تنها زن آمریکایی آفریقایی تبار بود که یک شهر بزرگ آمریکا را مدیریت می‌کند، اما شش هفته بعد، هیئت نظارت او را برکنار کرد و یک قانونگذار دیگر، مرد سفید پوست را به جای برید نصب کرد. برید، چند ماه بعد در یک انتخابات ویژه توانست دو نامزد مترقی دیگر را شکست داد. وی در سال ۲۰۱۹ در انتخابات پیروز شد. عملکرد برید در پاسخ به شیوع کرونا ویروس می‌تواند باعث تحسین و جاودانگی نام او شود. ممکن است برید در حوزه بحرانهای بهداشت عمومی تازه کار باشد، اما مقاماتی مانند گرانت کلفاکس، مدیر سابق سیاست‌گذاری ایدز در دولت اوباما به او کمک می‌کنند. توماس آراگون، رئیس بهداشت عمومی و کارول چند دهه تجربه در این زمینه دارند. کلفاکس کار خود را در دهه ۱۹۸۰ و در اوج اپیدمی ایدز در سانفرانسیسکو آغاز کرد و اپیدمیولوژیستهایی که با آنها صحبت کردم گفتند که تجربیات او از آن دوره احتمالاً در پاسخ سریع شهر به شیوع فعلی کمک کرده است.

Email
چاپ
آخرین اخبار