بیماری آی‌تی‌‌پی چیست؟

   نویسنده: دکتر فاطمه رجبی پور- پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

     سؤال- فرزندم که دختر بچه ۴ ساله ای است پس از یک هفته از سرماخوردگی دچار ضایعات قرمز رنگ پوستی شد که در عرض ۲۴ ساعت بیشتر شد که تعدادی همراه با کبودی بر روی اندام هایش بود. به پز شک مراجعه کردم گفتند: آزمایش خون بدهم. دلم نمی آید، دخترم سوزن بخورد؛ شما چه پیشنهادی دارید؟

     پاسخ- عزیزم حتماً دستور پزشک را اجرا کن، چراکه ضایعات پوستی بدون تب و خارش می توانند، منشاء بیماری خونی باشد که تشخیص به موقع پاسخ درمان را بهتر می کند.

     سؤال- آزمایش دادم WBC 5000 HB 14 PLT 50000 و  بقیه فاکتورها طبیعی می باشند. پزشک معالج اصرار به بستری دارد، چکار کنم؟ دخترم در بیمارستان اذیت می شود. بیقراری می کند و تحمل این همه درد ندارد، لطفاً راه حل دیگری پیشنهاد کنید.

    پاسخ- احتمالاً فرزند شما مبتلا به بیماریITP شده و باید بستری شود و داروی تزریقی IVIG بگیرد و انشالله در طی یک هفته بهبودی پیدا می کند.

     سؤال- فرزندم بستری شد. همان آمپول  IVIG برایش تزریق شد، پس از ۳ روز پلاکت به ۱۸۰۰۰۰ رسید و از بیمارستان مرخص شد. هنوز نگرانم آیا مسری نیست؟ سرطان نیست؟ بقیه فرزندانم مبتلا نمی شوند؟ گفتند باید نمونه مغز استخوان BMA انجام شود. رضایت ندادم. خیلی نگرانم چکار کنم؟

   و اما بیماری ایدیوپاتیک ترومبوسیتوپنی پورپورا یا IITP   

     بیماری با کمبود پلاکت که به دنبال ویروس سرماخوردگی و گاهی واکسن MMR ایجاد می شود و دلیل آن ایجاد آنتی بادی بر علیه پلاکت است. مغز استخوان در کارکرد طبیعی می باشد. پلاکت در چرخه محیطی از بین می رود به همین دلیل تزریق پلاکت در درمان نقشی ندارد. تزریق داروی ivig کمک کننده است و در مواردی کورتیکواستروئید میتواند کمک کننده باشد و ۷۰ درصد بهبودی ظرف یک هفته ایجاد شود و ۲۵ در صد طی ۳ ماه و درصد کمتری به حالت مزمن در می آیند که نیاز به اقدامات درمانی بیشتری دارند که از جمله: داروهای ایمینوسوپرسیو یا حتی اسپلنکتومی، نمونه برداری از مغز استخوان جهت تشخیص افتراقی از سایر بیماری های بدخیم خونی و دیگر از جهت استفاده درمانی از کورتیکواستروئیدهاست که با اطمینان از رد دیگر بیماریها می توان بکار برد.