تاریخ انتشار :

دلایل خیانت در زن و شوهرها

   نویسنده: دکتر مهری نجات، متخصص اعصاب و روان، پژوهشگر حوزه آسیب های اجتماعی و مدرس دانشگاه تهران

 

       آمارها و گزارشات مشاورین و دادگاه های خانواده نشان می دهند که در دهه گذشته تمایل به خیانت به همسر در جامعه ما افزایش داشته است. «خیانت»، به معنای هر نوع رابطه با شخص سوم است که همسر به آن رضایت نداشته باشد و از دادن یک پیام کوتاه تا رابطه جنسی را شامل می شود. همانطور که می دانید هر نوع رابطه خارج از روابط زناشویی باعث صدمه شدید و عمیق خواهد شد و زوج آسیب خورده دچار درهم ریختگی و درماندگی شدید خواهد شد و تحت اثر این آسیب که مانند یک زلزله ۱۰ ریشتری می باشد؛ فرزندان و خانواده های دو طرف نیز درگیر خواهند شد. سؤالی که در اینجا مطرح است، این می باشد که با وجود تمام این نتایج مخرب چرا یک زوج تن به این امر می دهد؟ طبق بررسی های متفاوت آماری و غیر آماری چندین علت بیان شده است که عبارتند از:

  ۱- سردی روابط: از مهمترین علل کم شدن روابط محبت آمیز عاطفی و هیجانی است، وقتی زوج برای هم تکراری شوند و وقتی که به تدریج حرفی برای گفتن به یکدیگر نداشته باشند؛ بطوریکه هر کدام مشغول به مسائل مربوط به خود شوند. هر گاه گفتگو دو زوج با هم کاهش یابد، با هم کمتر تفریح کنند، برای هم کمتر وقت بگذارند و از احساسات هم بی خبر باشند؛ روابط آنها به سردی می رود. یادتان باشد که ما انسانها نیاز به همدم و رابطه صمیمی داریم. ما نیاز به همدردی و صحبت کردن و گوش شنوا داریم، پس هر گاه روابط سرد شود؛ زوج به سراغ فرد دیگری می رود که این نقش ها را ایفاء کند. یک رابطه هر چقدر که با عشق و علاقه شروع شده باشد، اگر از آن محافظت نشود؛ دوام نمی یابد. باید بیاموزیم چگونه با هم صحبت کنیم. چگونه گوش شنوای هم باشیم. چه کاری انجام دهیم تا باعث شادی همسر خود شویم و راههای دوری از موارد آزاردهنده را بشناسیم. صرف زمان برای هم بسیار اثر گذار می باشد. نکته دیگر آنکه کمی با خود فکر کنید، شما یاور همسر خود هستید یا دشمن او؟ بیاندیشید می خواهید در کنار هم باشید یا روبروی هم!

  ۲- کسانی که از روی اجبار یا مسائل اقتصادی و اجتماعی با هم ازدواج می کنند، در معرض خیانت همسر هستند؛ پس توجه به مسائل قبل از ازدواج و اهداف ازدواج بسیار مهم هستند. توجه کنید که برای چی دارید ازدواج می کنید. اگر ازدواج بدون شناخت و از روی هیجان و یا به علل مادی و موقعیت اجتماعی و فرار از خانواده باشد؛ باز هم مشکل به وجود می آید.

  ۳- مسائل جنسی: حدود پنجاه تا شصت درصد اختلافات و به دنبال آن خیانت به دلیل مسائل جنسی است. گاهی زوجین در رابطه جنسی مشکل دارند و یا مهارت جنسی کافی ندارند یا باورهای اشتباه زیاد آنها مانع از ارتباط رضایت بخش بین زوجین می شود. رابطه جنسی خود باعث صمیمیت بین زوجین می شود و در صورت بی توجهی به آن باعث آسیب به رابطه می شود. متأسفانه، دسترسی به اینترنت و عدم توجه یک زوج به رابطه جنسی و گاهی اختلالات جنسی باعث اعتیاد جنسی و روابط خارج زناشویی و متلاشی شدن روابط خواهد شد.

  ۴- مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و همینطور مواد محرک باعث بروز مشکل خواهد شد.

 ۵- بیماری های روانپزشکی مانند: اختلال دو قطبی که متأسفانه در بسیاری از موارد مشاهده می شود، افرادی با خلق های متغیر که هنگامی دچار خلق بالا و انرژی زیاد و میل جنسی زیاد می شوند و با افراد متعدد روابط بدون حد و مرز پیدا می کنند.

      از علل دیگر می توان به مسائل اقتصادی، همجوار بودن و هم صحبتی زن و مرد به مدت طولانی و مسائل شخصیتی افراد نام برد. نکته مهم این است که هر کسی می تواند در معرض روابط خارج زناشویی قرار گیرد اگر به روابط خود دقت نکند و مواظب ارتباطات خود نباشد. متأسفانه، زوج فکر می کند که می تواند جلوی روابط خارج زناشویی شروع شده خود را بگیرد ولی این یک باور اشتباه است؛ برای پیشگیری نباید شروع کرد.