ایران و عراق

   نویسنده: دکتر کریم آزاد- حقوقدان

 

      تحریم‌های جدیدی که بسوی ایران روانه میشود، منابع درآمد ارزی ایران که عمده‌ آن فروش نفت است را نشانه می رود و آمریکا تلاش می کند درآمدهای ارزی ایران را کم کند تا سبب بالا رفتن نرخ ارز و به تبع آن کاهش ارزش ریال و افزایش قیمت اجناس شود و اینگونه مردم ایران را عصبانی و به خیابان بکشاند! اما تمام درآمد ارزی ایران که نفت نیست و ایران راه ها‌ی دور زدن تحریم‌ ها را هم خوب می داند، پس آمریکا سراغ بستن دیگر منابع ارزی ایران و تنگ کردن حلقه‌ تحریم‌ ها می رود و کلید واژه‌ پلن دوم آمریکا، “عراق” است.  ایران در سال نود و شش حدود شش میلیارد دلار صادرات به عراق داشته است که این رقم با رشد جهشی در ابتدای نود و هفت روبرو بود و سالانه دو تا سه میلیون مسافر عراقی به قصد زیارت، تفریح، درمان به ایران سفر می کنند و ارز بسیاری رو نصیب ایران می کنند! تا اینجا روشن است عراق چه میزان برای ایران منفعت اقتصادی دارد، اما اگر بدانید قرار است خط راه آهن تهران، بغداد، طرطوس، بندر ساحلی مدیترانه احداث شود تا ایران بتواند تحریم‌ ها را دور بزند آنوقت خواهید دانست عراق فرشته‌ نجات اقتصاد ایران در چند سال آینده است. بسیار روشن است که یکی از گلوگاه ها‌ی اقتصادی ایران، عراق است که آمریکا از فشردنش نباید دریغ کند. پس نفوذی‌ های آمریکا دست بکار می شوند، و مأموریت ‌آنها ایجاد اختلاف میان ایران و عراق است. یعنی دعوای عرب و عجم که در لشکر امام علی و مختار بپا کردند. به اخبار فضای مجازی اگر نگاهی بیاندازیم، پروژه‌ فشردن گلوگاهِ عراق را متوجه می شویم:

  ۱- ادعای چند هزار فاحشه خانه در مشهد که فقط به عراقی‌ ها سرویس می دهند!

  ۲- ادعای فروش زمین و خانه‌ های خرمشهر و آبادان به عراقی‌ ها!

  ۳- دلیل گرانی سیب زمینی را فروش آن به عراق اعلام کردند! 

     و درباره این مواردی که به صورت  شایعه  در فضای مجازی منتشر شد، باید توجه داشت که تنها سه درصد از مسافران عراقی مجرد هستند. همچنین عراقی‌ ها به راحتی میتوانند به ترکیه، مصر، لبنان و مراکش سفر کنند که در آنجا آزادی‌ های جنسی بیشتر است و حتی برخی از ایرانیان هم به آنتالیا یا اماکن دیگر به همین منظور می روند. طبق قوانین ایران، هیچ سندی به نام اتباع غیر ایرانی نمی‌ خورد، می توانید حداقل از دوستان افغانستانی اطرافمان یک سوالی بپرسیم. 

  ۴- بر فرض، به دلیل فروش  و صادرات سیب زمینی به عراق، آن کالا گران شده است؛ دلیل گرانی پوشک، مرغ، طلا و میوه و… هم آیا عراق است؟