تاریخ انتشار :

    نویسنده: دکتر مهری نجات متخصص اعصاب و روان، پژوهشگر حوزه آسیب های اجتماعی و مدرس دانشگاه تهران

 

    اعتیاد جنسی بیشتر در مورد مردان جوان و بالغ بعد از سن پانزده سال تعریف می شود. این افراد که «هیپر سکچوالیتی» دارند معمولا بیشتر از هفت بار ارگاسم در هفته برای حداقل شش ماه دارند و بیشتر در افرادی که فیلم های پورنوگرافی می بینند و ارتباطات متعدد جنسی دارند و همینطور، در افرادی با سکس چت های تلفنی و جستجو کننده های سایت های جنسی مشاهده می شود و همچنین، در انحرافات جنسی مانند: تماشاگری و عورت نمایی و مالش و یادگار خواهی نیز مشاهده می شود. در اکثر این افراد موارد زیر مشاهده می شود:

  ۱-افزایش زمان صرف شده با فانتزی های سکس و تنش های درگیری با سکس

  ۲-تکرار درگیری با فانتزی جنسی و رفتارهای تنشی در پاسخ به حالات غمگینی، اضطراب، خستگی و افسردگی

  ۳-شکست خوردن در کنترل یا کاهش خاص در فانتزی جنسی و تنش ها و رفتار مرتبط به سکس

  ۴-درگیری در تکرار رفتار جنسی بدون توجه به خطر احتمالی صدمه فیزیکی یا هیجانی به خود یا دیگران،

      این افراد اکثرا مردانی با ۴۱ سال سن، هتروسکچوال و تحصیلات بالا هستند که یکبار ازدواج کرده اند. آنان اختلال هیپر سکچوالیتی دارند و خود ارضایی بسیار انجام داده و وابسته به پورنوگرافی و سایبر سکس و سکس چت و غیره هستند.

     تقاضا برای پورن چقدر است؟ آیا پورن بهترین راه تجارت است؟ ۶۸ میلیون نفر روزانه درگیر جستجو پورنوگرافی هستند. ۱۲ در صد از سایت های اینترنتی استفاده می کنند. ۴۰ میلیون از آمریکائی ها ویزیتور سایتهای پورن هستند. یکی از ۳ فیلم پورن زنها هستند و و متأسفانه در سن ۱۲ سال معمولاً بچه ها اولین فیلم پورن را می بینند و ۷۰ درصد از مردهای سن ۱۸ تا  ۲۴ سال در یک ماه تماشا می کنند. تولید فیلم های پورن از پر سود ترین تجارت های دنیاست و برنامه ریزی های کلان در این رابطه انجام می شود.

     از عوارض اعتیاد جنسی می توان به موارد: رفتار جنسی خطرناک و مشکل دار، عدم کنترل، اختلال در عملکرد، خطرات قانونی و سلامت، افکار پوچ و سرزنش آور، اختلال خواب، منزوی بودن، فقدان مسؤولیت پذیری، تغییر خلق و فقدان جذابیت جنسی در همسر برای آنها، این افراد اعتماد به نفس پائینی دارند، احساس خجالت و آلودگی و انسان بد بودن می کنند. شایان ذکر است که اغلب این افراد مشکل افسردگی، وسواس فکری، اختلال شخصیت، انحرافات جنسی، مصرف مواد و بیش فعالی هم دارند. حدود ۲۰۰ هزار آمریکائی اعتیاد به پورن دارند و ۱۱ ساعت یا بیشتر در هفته نگاه می کنند. یک سوم آنها همسرشان جذابیتی برایشان ندارد. ۴ درصد طلاق می گیرند و یک سوم شغلشان را از دست می دهند. از کارهای مهم جهت پیشگیری از اعتیاد جنسی:

  ۱- اطلاع رسانی و آموزش خطرات پورن و وبلاگ ها و وبسایت های جنسی به نوجوانان و بالغین.

  ۲- وجود مشاورین ماهر و با تجربه در مورد مسائل جنسی در مدارس و ارگانهای مختلف جهت راهنمایی افراد.

  ۳- ارزیابی و تشخیص و درمان  گروههای پرخطر و افراد دارای بیماریهای روانپزشکی.

  ۴- ایجاد تفریحات سالم و ورزشگاه ها.

    و در آخر باید گفت که تشخیص و درمان افراد با اعتیاد جنسی توسط سکس تراپیست های متبحر که شامل روان درمانی و دارو درمانی انجام می گیرد.

   لازم به ذکر است که انسان ها برای رسیدن به حال خوب و احساس شادی نیاز به ترشح دوپامین در مغز دارند. در افسردگی افراد دچار کاهش این ماده در مغز خود می شوند، پس باید از طریقی این نقص را جبران کنند؛ چراکه تحمل این حالت بسیار سخت و طاقت فرساست. پس افرادی که دچار غمگینی و کاهش انرژی و بی حوصلگی شده اند – که متأسفانه این حالت در جامعه ما و حتی جوامع اروپایی و غربی نیز بسیار شایع شده است – چه کاری باید انجام دهند؟ افراد به دنبال افزایش دوپامین مغز خود و دریافت شادی و پاداش هستند. از عواملی که باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز است، استفاده از مواد مخدر می باشد که ابتدا از مقادیر کم شروع می شود و بتدریج میزان مصرف بالا می رود و چون کم کم به دوز مصرفی پائین تحمل ایجاد می شود، دوز مصرفی بیشتر و بیشتر می شود که نتیجه ی آن اعتیاد و در نهایت نابودی فرد است.

    راه دیگر افزایش دوپامین، ارتباط جنسی و خود ارضائی است که متأسفانه فرد در مسیر اشتباهی با تماشای فیلم به این شادابی دست می یابد. بتدریج برای رسیدن به اوج لذت باید تعداد و تنوع فیلم ها را زیاد کند و یا مدت آن را افزایش دهد که در نتیجه آن، اعتیاد جنسی حاصل می شود. باید گفت که با شیوع افسردگی و اضطراب، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و اعتیاد جنسی افزایش می یابد، اما چه باید کرد؟ از راههای بسیار مؤثر در درمان افسردگی در حد خفیف، ورزش منظم و فعالیت تفریحی سالم است و در موارد حاد استفاده از روان درمانی مناسب و مصرف دارو توصیه می شود. یک عامل تهدید کننده و تشدید کننده اعتیاد، جدا شدن از خانواده و منزوی شدن است. هرچه ارتباط فرد با خانواده اش کم شود، دچار افسردگی و اضطراب و بی حوصلگی بیشتر در وی می شود که حاصل آن بتدریج انزوا، افت عملکرد و ضعف و سستی است. نکته قابل توجه این است که فرد دچار افسردگی در زمینه شغلی هم دچار افت می شود و به دنبال آن حتی ممکن است دچار بیماری های جسمی هم شود. در این شرایط او می خواهد که حالش خوب شود و به کشیدن سیگار و قلیان، مصرف مواد مخدر و الکل، و رابطه جنسی پرخطر روی می آورد. البته، تا مدتی وضعیت روحی فرد خوب می شود، اما بتدریج وی در دام اعتیاد اسیر می شود. در نهایت، فرد طرد شده و در منجلاب تباهی فرو خواهد رفت. حال چه باید کرد؟

      با ظهور اولین علائم افسردگی و اضطراب و در صورت ایجاد مشکل اقتصادی، خانوادگی، شغلی و محیطی؛ حتما از فرد متبحر مشاوره بگیرد و در کنار آن شروع به ورزش و فعالیتهای به ظاهر کم اهمیت مثل تفریح با خانواده، گفتگو با دیگران، گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب و کاشتن گیاه و غیره کند. از خطرناکترین افکار این است که فرد فکر کند قادر است هر زمان که اراده کند، از عمل خلاف و مضر دست بردارد و خیال کند که با دیگران فرق دارد و فردی تواناست. یادتان باشد اکثر افراد معتاد همین گونه فکر می کردند. کار دیگری که افراد معتاد انجام می دهند، توجیه کار خودشان است که من دارم تلافی می کنم یا چاره ای نیست و شرایط و اوضاع بد است. شاید اوضاع این چنین باشد ولی مطمئن باشید که شما در دام اعتیاد افتاده اید و توانایی قطع آن را ندارید، چه اعتیاد به مواد مخدر باشد و چه قمار و الکل و چه اعتیاد جنسی؛ پس از همین امروز شروع به ترک و درمان کنید.