تاریخ انتشار :

بی نظمی و عدم نظارت مسئولانه در سایت سوپا

    نویسنده: استاد کیومرث ترکاشوند

 

      همـان قـدر که ما در مقـابل گفته های خود مسئـولیم، در مقابل سکـوت کردن نیز مسئـولیم!

      این روزها ما شاهد آمدن خلبانان عزیز و بچه های آسمان به سایت سوپا ی کرج هستیم. کسی که عاشق پرواز است برایش نه مسافت مهم است و نه هزینه و نه وقت، بنده این مورد رو در همه جا دیده ام . “عاشقان پرواز را جز پرواز سودای نیست.” و اما در روز پنجشنبه هفته گذشته چند مورد تخلف آشکار در سایت سوپا مشاهده شد که سکوت کردن و چشم پوشی از این موارد در آینده منجر به حوادث ناگوار و غیر قابل جبران خواهد شد، لذا برحسب وظیفه ی انسانی و نوع دوستی و علاقه ای که به دوستان هم پروازی دارم و برای جلوگیری از سوانح غیرقابل پیش بینی و حفظ جان دیگران لازم دانستم چند مورد، تخلف آشکار را که روز پنجشنبه بعد از ظهر ۳۰ / ۵ /۹۹ با چشم خود دیدم را به اطلاع برسانم:

   ۱ــ همانطور که مستحضر هستید، نرخ مصوب کرایه پاترول (ترانسفر) از طرف مدیریت ورزشهای هوایی کرج برای بردن خلبانان به محل تیکاف هر نفر ۳۰ هزار تومان است که سه شنبه همین هفته این قیمت پا برجا بود، اما در کمال تعجب روز پنجشنبه بدون هیچگونه توضیح ویا توجیهی با ۱۰ هزار افزایش از هر خلبان مبلغ ۴۰ هزار تومان اخذ شد!

   ۲ــ با توجه به اینکه مسیر صعود، به محل تیکاف سوپا یک جاده کم عرض کوهستانی و ناهموار با پیچ های بسیار خطرناک و خاکی می باشد، بنابراین لازم است رانندگان پاترول موارد ایمنی را کاملاً رعایت کرده و از تجربه کافی برخوردار باشند و ۶ الی ۸  نفر را بیشتر سوار نکنند، اما با عرض تأسف روز پنجشنبه هفته گذشته در یک مورد، یکی از این دوستان بدون در نظر گرفتن خطرات احتمالی و حفظ جان انسانها ۱۵ نفــر را همراه با تجهیزات پروازیشان سوار نمودن که با راننده ۱۶ نفر میشدند. از این تعداد ۳ نفر بالای باربند نشستند، در حالیکه در کمتر از ۵ دقیقه بعد پاترول بعدی به محل لند رسید، اما کسی نبود که سوار شود!!!؟ و اگر نظارت و مدیریت صحیح در آنجا بود می بایست اجازه ندهند که یک پاترول ۱۵ نفر را با قیمت ۴۰ تومان ببرد و پاترول بعدی آنجا بیکار بمانـد!؟

   ۳ــ و اما مورد سوم که از همه مهمتر است عدم رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا بود که نیمی از این ۱۵ نفر فاقد ماسک بودند و در یک فضای کوچک بدون در نظر گرفتن اینکه شاید یک نفر ناقل این ویروس باشد، در کنار هم و بطور فشرده نشسته بودند؛ حتی مارشال سایت هم ماسک نداشت!

   آیا نباید، راننده پاترول یا مارشال سایت تذکرات لازم را به خلبان بدهند و یا از سوار کردن افراد بدون ماسک جلوگیری کنند؟ و چندین مورد دیگر که آوردن آنها را در اینحا جایز نمیدانم. لازم به ذکر است برای تمام موارد گفته شده عکس و مستندات قابل قبول موجود است.