تاریخ انتشار :

گزارش ندادن کودک‌ آزاری جرم است

 

 

       گزارش ندادن کودک ‌آزاری جرم است. این موضوعی است که مورد تأکید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، حبیب‌ا… مسعودی‌ فرید قرار گرفت؛ تأکیدی که می ‌تواند تا حدی بی‌‌‌اعتنایی نسبت به آسیب نگران ‌کننده ی کودک ‌آزاری را کاهش دهد. این مسأله به ‌ویژه اکنون و پس از اتفاقات تلخی که در چند هفته اخیر رخ داده، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. خبر‌های تلخی مبنی بر ربودن و قتل آتنا اصلانی، آزار کیمیا توسط ناپدری، موارد کودک ‌ربایی و مرگ دردناک پریا که همین اخیرا رخ داده، حساسیت‌ نسبت به وقوع کودک‌ آزاری را دوچندان کرده است. برآورد‌ها نشان می ‌دهند اغلب کودک ‌آزاری‌ها در خانواده رخ می‌دهند، حال آنکه برخی شهروندان لزومی نمی‌بینند وقتی پدر یا مادری در حال آزار فرزندش است، این موضوع را گزارش دهند. این افراد باید بدانند که براساس قانون، گزارش ندادن کودک‌ آزاری جرم است.

      معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، درباره لزوم اطلاع‌ دادن کودک‌ آزاری به مراجع ذیربط گفت: “در مصوبات سال۱۳۸۱ مجلس عنوان شده است که کودک‌آزاری یک جرم عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد، حتی اگر کسی از کودک‌ آزاری اطلاع داشته باشد و به مراکز مربوطه اطلاع ندهد، مجرم محسوب می‌شود. این موضوع باید به مردم اطلاع‌‌ رسانی شود، چراکه برخی فکر می‌کنند اگر کودک‌ آزاری همسایه را اطلاع دهند، به آنها گفته می شود که به شما و ما ارتباطی ندارد. در حال حاضر یک لایحه در مجلس وجود دارد که بسیار مترقی‌تر از قانون سال ۱۳۸۱ است که اگر تصویب شود دست بهزیستی و متولیان این موضوع را بیشتر باز می‌کند. کمبود قانونی آن‌چنانی برای ورود به این مبحث وجود ندارد.” واقعیت آن است که بعد از اتفاقات ‌دردناک اخیر، افراد جامعه باید با مسأله کودک ‌آزاری هوشیارانه‌تر برخورد کنند و خود را در قبال حفظ جان و آرامش روحی کودکان مسئول بدانند و نباید به‌ دلیل تفکرات نادرست خود مبنی بر ایجاد دردسر قانونی برای آنها از این کار سر باز زنند. واقعیت تلخی است، اما در صورت بروز هرگونه مشکل برای کودک در معرض آسیب، فرد مطلع اگر بیشتر از کودک‌ آزار مقصر نباشد، کمتر نیست!

        معاون امور ‌اجتماعی سازمان ‌بهزیستی کشور در ادامه گفت که آگاه‌ سازی ‌قضائی مردم در این خصوص اهمیت ویژه ای دارد. آنها باید بدانند که کودک‌ آزاری در قانون «چهار دیواری، اختیاری» نیست و در صورت مشاهده ی موردی به مراجع قضائی، پلیس و یا شماره تماس۱۲۳ اطلاع دهند. مسعودی‌ فرید افزود: “کودکان در سنین گوناگون به آموزش‌های گوناگونی نیاز دارند. اینکه در چه موقعی باید به پدر و مادر یا پلیس اطلاع دهند یا با ۱۲۳ تماس بگیرند. همچنین، والدین نیز بسته به سن کودکشان به آموزش‌های مختلفی نیاز دارند تا بیشتر مراقب آنها باشند. وی با بیان اینکه مطالعه ملی در رابطه با کودک‌ آزاری وجود ندارد، گفت: “سال گذشته از حدود ۷۰۰‌هزار تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی حدود ۱۶۰‌هزار تماس (۵/۸درصد) در رابطه با کودک‌ آزاری بوده است.

       مسعودی‌ فرید اظهار کرد که کشور و به‌ ویژه سازمان بهزیستی در حوزه پرداختن به مسائل کودکان به‌ خصوص بحث آسیب‌های اجتماعی کودکان و کودک‌ آزاری و مداخلات اجرایی، در منطقه پیشروست. برای مثال، یکی از وظایف اورژانس اجتماعی که امروز با ۲۴۵ مرکز در کشور فعال است، پرداختن به کودک‌ آزاری است و تا پایان سال این ۲۴۵مرکز به بالغ بر ۳۵۰مرکز می‌رسد. این موضوع نشان دهنده توجه بسیار به موضوع کودک آزاری است. او ادامه داد: همین که رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، فعالان حوزه کودک و عموم مردم در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این موضوع این‌قدر حساس هستند و یک مورد از آن در شبکه‌های اجتماعی تا این اندازه توانسته احساسات عمومی را جریحه‌دار کند، نشان می‌دهد مردم به ‌راحتی از این موضوع عبور نمی‌کنند، این حساسیت مردم یک سرمایه است و این سرمایه باید تبدیل به اقدام و عمل شود.