تاریخ انتشار :

اهمیت سلامت جنسی

   نویسنده: دکتر مهری نجات-مدرس دانشگاه تهران

 

      امور جنسی و مسائل مربوط به آن بخش جدایی ناپذیر از زندگی بشر بوده و به هر دو جنبه جسمی و روانی سلامت منتسب می شوند، همانگونه که مشکلات مرتبط با سلامت جسمانی و روانی باعث اختلالات جنسی می شوند. به طور متقابل، اختلال عملکرد جنسی می تواند زمینه ساز بروز مشکلات و بیماریهای روانی شوند. سازمان جهانی بهداشت، سلامت جنسی را به عنوان همبستگی جنبه های جسمانی، احساسی، عقلانی و اجتماعی می داند؛ به طوریکه سبب افزایش و تکامل شخصیت و روابط عشق میان انها شود.

    چرا صحبت در زمینه مسایل جنسی مشکل می باشد ؟

      گاهی رفتارهای جنسی با مخاطراتی مثل: انتقال بیماریهای جنسی، ایدز، حاملگی ناخواسته، سقط، اختلال جنسی و خشونت جنسی همراه می باشند که گاهی اثرات مخربی به همراه دارند. افراد در تمامی رده های سنی و با هر گونه پیش زمینه ای در معرض خطر تلقی  شده و نیازمند دریافت آگاهی و دسترسی  به خدمات موجود در حیطه سلامت جنسی می باشند. غربالگری افراد در زمینه مسائل و موضوعات جنسی  توسط متخصصین اختلال جنسی به دلائل زیر است:

۱- مخاطرات همراه با فعالیت جنسی

۲- تشخیص اختلالات جنسی بدنبال بیماریهایی مانند: بیماری قلبی، دیابت، تشنج مغزی، غدد و غیره…

۳- شناسایی اختلال جنسی بدنبال اعمال جراحی و مصرف داروها و مواد مخدر

۴- تشخیص مشکلات اعصاب و روان اثر گذار بر چرخه جنسی

۵- شیوع بالای اختلال عملکرد و نگرانی های جنسی مثل: کاهش یا افزایش میل جنسی و اختلال در ارگاسم و انزال و واژینسموس و … در جمعیت عمومی

۶- وجود ارتباط میان رضایت جنسی و احساس سلامت و شادمانی و بهبود کیفیت زندگی

۷- بی توجهی در زمینه مسایل جنسی مثل: سوء استفاده جنسی از کودکان، خشونت خانگی، ابتلاء به بیماری های تناسلی

       به علت ماهیت خصوصی و شخصی این دسته از مشکلات و تنوع برداشت های افراد از این گونه مسائل گفتگو در رابطه با مسائل جنسی امری دشوار می باشد. امور جنسی از جمله مسائل پایه ای و اساسی زندگی بشر است و شامل جنبه های ذهنی، روحی، جسمانی و جنسی بوده و شخصیت فرد را تشکیل می دهد و آگاهی در این زمینه باعث سلامت فرد و خانواده و در نهایت جامعه خواهد شد. تشخیص و درمان  و آموزش مسائل مرتبط به مسایل جنسی گام بزرگی در جهت پیشگیری از آسیبهای جبران ناپذیر خواهد بود و همچنین باعث ایجاد رابطه صمیمی بین زوجین خواهد شد. آموزش مسائل مرتبط با دوران بلوغ و آموزش جنسی قبل از ازدواج و آموزش صحیح  مسائل مرتبط با ارتباط جنسی بین زن و شوهر توسط متخصصین این حوزه اقدامی اساسی در جهت استحکام خانواده و جامعه خواهد بود.