تاریخ انتشار :

خودکشی یک بحران ملی است

    مترجم: مرتضی رجائی خراسانی  

    خودکشی یک بحران ملی است، قانون باید جلوی افزایش آن را بگیرد!

       بر اساس آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی در سال ۲۰۱۵، در انگلستان علت اصلی مرگ و میر در میان جوانان رده سنی بین ۱۰-۳۴ سال، خودکشی است. خودکشی موجب ویرانی خانواده­ ها و جدایی میان زوجین می­ شود، من این موضوع را پس از مرگ پسرم «کریستوفر» در سال ۲۰۰۹ فهمیدم. رئیس «مؤسسه پاپیروس» که مرکزی برای پیشگیری از خودکشی جوانان است، می­ گوید: “من می­دانم که وقتی پزشکی قانونی علت مرگ را خودکشی تشخیص می­ دهد، خانواده احساس شرم می­ کند.”

    مرکز پاپیروس با صدها نفر از خانواده­ هایی که خودکشی را از نزدیک لمس کرده ­اند، کار می­ کند. این افراد اغلب می­ گویند که از اینکه فرزندشان خودکشی کرده است، عصبانی هستند و همچنین، از دولت فعلی دلگیر هستند که این موضوع را جدی نگرفته و به آن اهمیت کافی نمی ­دهد. در فوریه ۲۰۱۳، رئیس جدید پزشکی قانونی به ­نام «پیتر تورنتون» در ملاقاتی که با هم داشتیم؛ بیان کرد که زمانی که دلیل مشخصی برای مرگ پیدا نمی ­شود، از عنوان خودکشی استفاده می ­شود. هرچند، وی تلاش کرده بود تا علت مرگ از استانداردهای جنائی به استانداردهای مدنی تغییر پیدا کند، اما دولت همچنان رویه جنائی را دنبال می­ کند. با این حال وزارت دادگستری این موضوع را صبورانه بررسی می­ کند و به این نتیجه رسیده است که برچسب خودکشی منجر به سرکوب اطرافیان فرد متوفی می­ شود. بسیاری از خانواده­ هایی که عزیزان خود و به­ ویژه فرزندانشان را با خودکشی از دست داده ­اند، نمی­ خواهند بپذیرند و یا حتی بشنوند که وی با خودکشی به زندگی خود خاتمه داده است. آنها احساس ننگ می­ کنند.

    مرکز «پاپیروس» معتقد است که در بررسی مقوله خودکشی از بعد جنائی، کلمه قصد بسیار اهمیت دارد. در قوانین کیفری انگلیس قصد همان “ذهن گناه” است و زمانی که انجام می­ شود، “عمل گناه” صورت گرفته و این یک جرم است. هنوز در جامعه زمانی که عنوان خودکشی استفاده می­ شود، این­طور استنباط می ­شود که جرمی واقع شده است. در نوامبر ۲۰۱۴ نشست­ هایی با وزیر دادگستری «سایمون هیوز» انجام شد و این­طور استدلال شد که چنانچه قانون تغییر کند، نوعی توهین به دین است. به نظر وی تعیین علت مرگ باید در راستای افشای حقیقت باشد و نه تسکین ­بخش خاصی از جامعه!  

    چند هفته پیش کمیته­ ای از سوی مجلس، گزارشی برای پیشگیری از خودکشی منتشر کرد. در این برنامه پشتیبانی و حمایت به موقع از جوانان، فعالیت رسانه ­ها در جهت آگاهی افراد و حمایت از افرادی که خودکشی را لمس کرده ­اند؛ از اولویت­های مهم اجرائی هستند. همچنین، آموزش پزشکان و افراد جامعه در این ارتباط بسیار اهمیت دارد.

    باید بدانیم که بسیاری از خودکشی ­ها قابل پیشگیری هستند. افراد جوان در شرایط بحران نیاز به کمک و حمایت دارند. برای از بین بردن ننگ خودکشی، بهتر است تعداد وقوع آن در جامعه کاهش یابد. مرکز پاپیروس، دارای خط تلفن مستقیمی برای جوانان است که در هر ماه هزاران تماس از جوانان مضطربی دریافت می­ کند که والدین و یا سرپرستان آنها هیچ ایده­ای برای کمک به آنها ندارند. ما باید موضوع خودکشی را جدی بگیریم. اگر در مورد مشکلات و تعداد افرادی که خودکشی کرده ­اند، با صداقت صحبت کنیم؛ قادر خواهیم بود از خودکشی تعداد زیادی از جوانان پیشگیری کنیم.

منبع:

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/jan/09/suicide-crisis-law-uk-cause-of-death-young-people